Konut Satış İstatistikleri, Kasım 2021

Türkiye genelinde Kasım ayında 178 bin 814 konut satıldı

TÜİK verilerine göre;Türkiye genelinde konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %59,0 artarak 178 bin 814 oldu. Konut satışlarında İstanbul 31 bin 706 konut satışı ve %17,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 17 bin 117 konut satışı ve %9,6 pay ile Ankara, 11 bin 116 konut satışı ve %6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 36 konut ile Hakkari, 65 konut ile Ardahan ve 98 konut ile Bayburt oldu.

Konut satışları Ocak-Kasım döneminde %9,2 azaldı
 Konut satışları Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,2 azalışla 1 milyon 265 bin 353 olarak gerçekleşti.

İpotekli konut satışları 39 bin 366 olarak gerçekleşti

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %61,0 artış göstererek 39 bin 366 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %22,0 olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %55,4 azalışla 249 bin 270 oldu.

Diğer satış türleri sonucunda 139 bin 448 konut el değiştirdi

Türkiye genelinde diğer konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %58,4 artarak 139 bin 448 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %78,0 olarak gerçekleşti. Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen diğer konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,7 artışla 1 milyon 16 bin 83 oldu.

İlk el konut satış sayısı 55 bin 706 olarak gerçekleşti

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %52,0 artarak 55 bin 706 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %31,2 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,1 azalışla 384 bin 776 olarak gerçekleşti.

İkinci el konut satışlarında 123 bin 108 konut el değiştirdi

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %62,4 artış göstererek 123 bin 108 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %68,8 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,3 azalışla 880 bin 577 olarak gerçekleşti.

Emlakçılar 2022 Beklentilerini Açıkladı: Konut Fiyatları Ne Zaman Düşer?

TÜİK tarafından dün açıklanan Kasım Ayı Konut Satış İstatistikleri Raporu ile konut sektöründe son durum gözler önüne serildi. Dövizini ve altınını bozduran vatandaşın konut alımına yöneldiğini ortaya koyan verilerin yer aldığı rapor ile 2021 senesinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşıldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rapora göre ülke genelinde Kasım ayında 178 bin 814 adet konut satılırken 2020 senesinin Kasım ayına oranla konut satış rakamları yüzde 59 oranında artış gösterdi. Yükselen konut fiyatlarına rağmen ev satış rakamlarında yaşanan artış vatandaşın konutu yeniden yatırım aracı olarak görmeye başladığı şeklinde yorumlandı. 

2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARI ARTACAK MI, DÜŞER Mİ?

Konut fiyatlarında yaşanan artış hem alım hem de satım yönünde bekleyen kişileri tereddüte itmeye devam ediyor. Vatandaş elindeki evini zarar eder endişesi ile satmayı ertelerken ev almak isteyen kişiler ise düşüş olması halinde fazla para ödemekten çekindikleri için kararsız kalıyor. 

Konut fiyatları hakkında son bir değerlendirme de sektörün nabzını tutan emlakçılar tarafından yapıldı. Emlakçılar konut fiyatlarında yaşanan artış nedeni ile bugün sattıkları evi ertesi gün aynı fiyattan yerine koyamadıklarını belirterek bu artışın bir yere kadar devam edebileceğini söylediler. 

Emlakçı Taner İşlek konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde vatandaşın döviz ve altınını bozdurarak konut almaya yöneldiğini söyledi. Konuta yoğun talep olduğunu belirten İşlek kiralık ev arayanlardan ziyade satılık ev ilanları arayan kişilerin fazla olduğunu belirterek “Talebe karşılık vermekte oldukça zorlanıyoruz. 

Konut fiyatlarına zam geldiği için sattığımız konutu yerine koymakta zorlanıyoruz. Yabancı yatırımcılar son dönemde ülkemize daha fazla yöneldi. Bahçelievler ve çevresinde genelde Türk yatırımcılar ev alıyor. Yabancılar ise daha ağırlıklı olarak sitede ev almayı tercih ediyor. Konut satışlarındaki artış önümüzdeki dönem bir yere kadar devam edecektir. Emlakçılar olarak bizler konut fiyatları rakamlarının 2022 senesinin birinci çeyreğinde sabitlenmesini bekliyoruz” dedi. 

Konut fiyatları pandemi döneminde tüm dünya genelinde yükseliş gösterirken Türkiye küresel emlak piyasasında konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak emlak sektöründe dikkat çekmişti.