Gayrimenkul günümüzün en önemli yatırım aracıdır. Arsa dışındaki gayrimenkul yatırımları genellikle kira getirisi için yapılmaktadır. Kira getirisi olayı çok önemlidir. Çünkü bir gayrimenkulü kirası için alma süreci başlı başına bir uzmanlık ve profesyonellik isterken; kiracı bulma süreci de en az onun kadar önemli bir durum arz etmektedir.

Kira Amacıyla Gayrimenkul Alımında Dikkat Edilecek Noktalar

İlk başta alıcı tarafından araştırılması gereken konu bir mülkün kira getiri miktarı, amortisman süresi gibi uzmanlık isteyen hususların araştırılmasıdır. Bu da bölgeye ya da yatırımın yapıldığı ile, mahalleye göre çok değişkenlik gösteren bir durumdur. Daha bunun gibi üzerinde hassasiyetle durulması gereken pek çok konu vardır. Ancak bu makalemizin konusu tamamen gayrimenkul kiralama olduğu için siz değerli takipçilerimi bütün yönleriyle kiracının kiralama sürecinde hukuksal boyutta nasıl kiralama işlemi yapılması gerektiği konusunda aydınlatmaya çalışacağız.

Gayrimenkul Kiralamayı Kimler Yapabilir?       

Genelde gayrimenkul kiralama işlemi herkes tarafından yapılabilmektedir. Gayrimenkul sahibi kendisi, arkadaşı akrabası ya da o mahallede bulunan farklı sektördeki esnafların ve ya iş kolundakilerin (bakkal, berber, kırtasiyeci, manav, spotcu, fırıncı, kapıcı, devlet memuru vb ) gayrimenkulün kiralamasını yapabilmektedir. Kimisi gönüllü olarak yaparken, bazıları ise ücret karşılığında kiralama yapmaktadır. Yönetmelik gereği cezalandırılması gereken bir durumdur. Yasal olmayan bir işlem gerçekleştirilmesine sebebiyet verilmektedir.

Gayrimenkul Sahibi daha profesyonel olacağını düşünerek avukatlar, muhasebeciler aracılığında daire kiralamaları yaptırmakta ya da takibini yaptırmaktadırlar. Toplumda önemli bir yanılgı da kiralama ve takip işinin işi bilmeyen yukarıda saydığımız kişilere ve ya işletmelere verilmesidir. Bu kişiler ve işletmeler hiçbir zaman kiracı takip mekanizması değildir. Kira takibinin en önemli ayağı kiracı çıktıktan sonra mülke yeni kiracı bulunmasıdır. Bu noktada da asıl meslekleri olmadığı için gayrimenkul kiralama ile hiçbir tecrübeleri yoktur. Bu onların işi değildir. Bizim şahit olduğumuz bu şekilde kira takibi yapanlar sadece bir kağıda “Kiralık” yazısı yazıp cama asıyor ve gözünün tuttuğu bir kiracıya da mülkü kiralamak yoluyla kiraladıkları kişilerden ve mal sahiplerinden ücret alıp sonrasında kira takip ücreti alıyorlar. Bizler buna tamamen karşıyız. Herkes kendi uzmanı olduğu mesleği yapmalıdır. Gayrimenkul Kiralamave kira takibi, gayrimenkul danışmanlık firmalarının işidir. O yüzden de gayrimenkullerinizi kesinlikle gayrimenkul danışmanlık firmalarına emanet edin.

Gayrimenkul kiralama basit gibi görünen ama alanın en zor kısmıdır. Sebebine gelince; senelerce çalışıp çabalayıp birikim yapıyorsunuz. Bütün birikiminizle de bir mülk alıp kira getirisi elde etmek istiyorsunuz. Olası yanlış bir kiracı seçiminizde bütün yatırımınız ölü, sorunlu bir yatırım haline gelebilir. Kiracının problemli çıkması durumunda verdiğiniz parayı çıkartmayı bir yana bırakın mülkünüzü satamayıp elinizde kalma durumu bile söz konusu olabilir. Bütün bu riskleri ekarte edip, kafanızın rahat olması için alanında uzman, kiracısını iyi seçip, iyi takip eden bir kurumla çalışmanız yararınıza olacaktır. Gayrimenkul kiralatma konusunda bu konudaki uzman firmalarla herkes çalışmalıdır.

Kiracı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kiracı seçiminde ilk olarak geçmişine bakmak gerekir. Bizler Türk toplumu olarak duygusal insanlarız. Karşılıklı oturduğumuz zaman birbirimizi kolay ikna ederiz. İnsanlara yardımcı olalım, gençlere önayak olalım mantığıyla yola çıkıldığında profesyonellikten çıkmış oluyoruz ve bu durumun da sonuçları kötü olabiliyor. O yüzden duygusallıktan uzak durup mutlaka verdiğiniz kiracının kredi notunu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Biz Muğla Kampüs Emlak olarak yerleştirdiğimiz her büyük ve orta ölçekli kiralamalarımızdan mutlaka kredi puan notunu findex risk raporu sorgulaması yaparak öğreniyoruz. Geçmişinde borcunu ödemediyse, kredi notu kötüyse demek ki borcuna sadık bir kişi ya da firma değil çıkarımı yapıyoruz. Bu kiracı adaylarını mülk sahiplerinden uzak tutuyoruz. Ancak kredi notunda herhangi bir sıkıntı yoksa, bu durum ödemeleri düzenli yapacağı noktasında önemli bir öngörüye sahip olmamızı sağlıyor.

Hukuki Destek

Bundan sonra önemli bir nokta da çoğu mülk sahibi tarafından göz ardı edilen, gerekli prosedürlere uygun yasal düzenlemelerin yapılması, anlaşmaların yapılması, kira kontratlarının hazırlanması gibi teknik konulardır. Eksik ya da yanlış yazdığınız herhangi bir madde sizi sıkıntıya sokabilir. Bizler bunun için avukat desteği alarak, firmamızın anlaşmalı avukatlarına kira kontratlarımızı hazırlatıyoruz.